Reklamcılıkta Yeni Dönem


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, reklamlar için yeni bir yönetmeliği uygulamaya koyma hazırlığında.

Bu yönetmelik ile tüketiciler, artık reklamlara karşı eskisi kadar savunmasız kalmayacaklar. Bir çok reklam türünde, özellikle TV, Radyo ve dijital reklamlarda tüketiciler son derece acımasız bilinçaltı etkiye sahip reklamlara maruz kalıyorlar. Bir çok uygulama etik olmaktan çok uzak, sadece para kazanmayı hedefleyen, ahlaki değerlerden yoksun olarak tüketicilerin karşısına çıkıyor. Bunlardan bazıları; bir doktor'un bir diş macunu markasını göstererek diş sağlığı için o markanın mutlaka kullanılması gerektiğini tüketicilere söylemesi şeklinde gerçekleşiyor. Oysa bir Doktor, tüketicilere diş fırçalamayı ve hatta diş macunu kullanmayı elbette önerebilir. Ancak bir markanın adını kullanarak verdiği bilgi ile, toplumda son derece saygı duyulan ve her dediğinin doğru olduğuna inanılan bir meslek grubunun itibarını tek bir markanın ticari çıkarları için kullanıyor olmak, toplum bilincinde tarifsiz ve haliyle haksız rekabet temelinde bir etki yaratmaktadır.

Başka bir örnek ise, Damping bilgilendirmesi yapılan reklamlar. Bu reklamlarda ise; %70 indirim, kapatıyoruz, sınırlı stok, son 10 ürün gibi aslında gerçeği yansıtmayan ve tüketiciyi acilen alışveriş yapmaya teşvik eden tanıtım mesajları. Bu tür mesajlar da yeni kanun yürürlüğe girdiğinde artık kullanılamayacaklar.

Falcılığın da artık yasaklanmasıyla birlikte, yeni yasa tasarısında falcılar da artık kartvizit veya diğer tanıtım araçlarını kullanarak tanıtım yapamayacaklar.

Özellikle TV reklamcılığını ilgilendiren başka bir husus ise, özellikle dezavantajların ya da "gizli gider" olarak tabir edilen masrafların bilgilendirmelerinin yapıldığı kayan yazılarla ilgili olacak. Artık bu tür uyarıların yapıldığı kayan yazıların ekranda kalma süreleri de yeni çıkacak kanunla denetim altına alınarak, tüketicinin gerçekten verilen mesajı okuyabileceği sürelerde ekranda kalmaları sağlanacak.

İlgili kanunun getireceği en önemli kısıtlardan biri de ortalama tüketici bilgi seviyesinde reklam metinleri kullanılma zorunluluğu olacak. Normal bilgi seviyesindeki tüketicilerin anlayamayacağı terimler de artık reklam metinlerinde kullanılamayacak.

Bundan sonra reklamverenler, hedef kitlelerine ürün ve hizmetlerini duyurmak için şok edici nitelikte son derece şaşırtıcı ama gerçeğe aykırı reklamlar düzenlerken bir kaç defa daha düşünmeleri gerekiyor.