Google Site Araması ve Etik Değerler


Bu günlere Google, Arama Ağı’ndaki reklam sunumunda önemli bir değişikliğe gitti. Daha önceki arama sonuçları sayfasında Yan Taraf da 8, Üst Taraf da ise en fazla 3 adet olmak üzere toplam 11 adet reklam gösteriyordu. Bu günlerde ise Yan Taraf daki reklamları tamamen yayından kaldırdığını görüyoruz. Makalemizin konusu bu olmamakla birlikte, bu değişiklikle birlikte önemli bir değişikliği de devreye aldığını görüyoruz Google'ın. Bu değişiklik de;

Google Site Araması sonuç sunumu;

Bildiğiniz üzere Google’da, sadece site adı kullanılarak yapılan aramalarda, ilgili site Google Site Arama’yı kurmuşsa, o site içeriğine bağlantılar veren ve siteye girmeden (halen Google üzerindeyken) site içeriğinde arama yapılmasını sağlayan bir arama çubuğu sunuluyor. Site Arama’daki çubuğa yazdığımız sorgular, son değişikliğe kadar sadece site içeriğine ait sonuçlar gösteriyordu.

Ancak genel reklam sunumundaki değişiklikle birlikte görünen o ki; Site Arama sonuçlarında da artık reklam gösterilmeye başlandı. Üstelik organik sonuçların üstünde!

Doğrusu bu durumun önemli marka bilinirliğine sahip portallerin pek hoşuna gideceğini sanmıyoruz. Çünkü bilinirliği yüksek markaların doğrudan kendi sitesinde arama yapmak isteyen sadık kullanıcılarını, reklamların etkisiyle rakip sitelere kaptırma olasılıkları çok yüksek. Arama sonuçları sayfasında ilk 3 sonuca tıklanma oranları dikkate alındığında, bu oranların çok ciddi rakamlar olduğu görülecektir.

Daha da önemlisi, bu markalar da bir Google reklamvereni olduklarından, bu kısımda kendi reklamları da gösteriliyor. Ve bu durumda, zaten site da arama yapmak isteyen kullanıcıları organik sonuçlarla ücretsiz edinmek yerine, reklamlarla ücretli erişim sağlanıyor. Özetle; başka reklam gösterilse bir dert, kendi reklamları gösterilse ayrı bir dert.

Gittigidiyor, Sahibinden gibi önemli marka bilinirliğine sahip portaller, sadık kullanıcılarını başkalarıyla paylaşmak istemeyeceklerdir. Bu gibi büyük portallerin, çok yakın zamanda Google Site Arama’yı devre dışı bıraktıklarını görürseniz şaşırmayın deriz.

Genel reklam politikaları konusunda etik kurallara gösterdiği hassasiyete rağmen, Google’ın bu uygulaması çok da etik sayılmaz aslıda. İlgili portallerin trafiğini reklamverenlerle paylaşması pek hoş olmadı.

Google, vicdan-cüzdan terazisinde cüzdana yaklaşmaya devam ettikçe, marka konumlandırmasındaki pozisyonu bir anda olmasa da zamanla olumsuz etkilenebilir. Microsoft, Yandex, Facebook gibi sektör devleri arama motoru pazarından pay kapmak için fırsat kolluyorlarken, Google en azından etik değerler bakımından marka konumlandırma pozisyonuna daha hassas davranmalı diye düşünüyoruz.

Kalın sağlıcakla.