top of page

Google Domains Satışlara Başladı.


Google Türkiye ekibinden Özgür Deniz Aydın Bey’in 2 yıl kadar önce yaptığı duyuru, bu günlerde resmileşti.

Google Domains, satışlarına resmen başladı. (https://domains.google.com)

Dünya teknoloji devi Google, artık ipleri daha fazla ele almak istiyor. Amazon’dan Godaddy’ye bir çok irili ufaklı şirketin gelir kaynağı olan Domain satışları, Google için bir gelir kaynağı olmaktan öte, bağlılık yaratma ve (Google Apps for Work gibi) kendi teknolojilerini ve ürünlerini kullanmak isteyen diğer kullanıcıların işlerini daha kusursuzca halledebilmelerini hedefliyor gibi görünüyor.

Yıllık 12 USD olarak (sanırım .com domainleri için) fiyat belirlenmiş. Google'dan satın alacağınız domainlerde 100 adet Subdomain ve e-posta hesaplarınızda 100 adete kadar Alias'a (takma isim) destek veriliyor. Ayrıca domaininizle ilgili olarak yaşadığınız sorunlarda e-posta, chat veya telefonla destek seçenekleri de mevcut.

Google, bu güne kadar kendi müşterilerinin bir domaine ihtiyacı olduğunda veya mevcut domain ile ilgili bir ayar değişikliği gerektiğinde, bu ihtiyacı karşılamak üzere 3. taraf şirketlerin teknik dokümantasyonuna veya yardım makalelerine güvenmek durumunda kalıyordu. 3. taraf şirketlerin yardım dokümanları da her zaman yeterli olamayabildiğinden, yarıda kalan bu işlemler, Google'ın diğer ürünlerinin de satışının önünde ciddi bir engel teşkil ediyordu. Bu yeni hamlesi ile Google, artık müşterilerinin domain ile ilgili problemlerinin çözümü konusunda kendi desteğini sunmaya başlayabilme avantajını yakalamış görünüyor. Böylece artık Google, müşterilerinin domain sorunlarına doğrudan müdahale ederek yardımcı olabilecek hatta bir çok ayar sorunu, daha başlamadan sona ermiş olacak. Google çözüm ortağı olan Wix, Weebly ve Shopify gibi 3. parti yazılımlar da bu durumdan olumlu etkilenecekler.

Google'ın domain işine girmiş olmasının elbette tek nedeni bu değildir. Ancak bu bir çok konuda Google'ın artık eskisinden daha güçlü olacağının da işareti olarak görülebilir.

Google Domains, henüz Beta aşamasında ve yalnızca İngilizce olarak hizmet vermeye başlamış olsa da, çok yakında tüm dillere çevrilebileceğini ön görmek de mümkün. Beta aşamasında bile bir Domain satın alma işleminden tutun, domain transferi ve mevcut veya yeni satın alınan domain ile ilgili bir çok protokolü (A, AAAA, CNAME, MX, NS, PTR, SOA, SPF, SRV, TXT) eklemek veya güncellemek mümkün.

Sektör liderlerinin domain teknolojileri konusundaki standartlaşma zorluğuna Google da el atmış ve artık yeni standartları belirleme konusunda en güçlü aday olarak görünüyor.

Dünya İnternet ekosistemine hayırlı olsun.

bottom of page