Güle Güle WhatsApp

2016 yılında bir uyuşturucu tacirinin kişisel bilgilerine erişmek için izin isteyen FBI'a Apple şirketi "HAYIR" cevabını verdi ve bu olay mahkemelik oldu hatırlasanız.


"Uyuşturucu kaçakçısı" bile olsa, kişisel verilerin 3. kişilerle paylaşılmasına Apple şirketi de Amerikan adalet sistemi de izin vermemiştir. Belki Apple, müşterilerinin gizliliği konusunda ticari kaygılar taşımış olabilir ama Amerikan yargıçları için bunu söylemek imkansız. Amerikan yargıçlarına göre "Kişisel verilerin gizliliği" son derece öncelikli bir konu olarak değerlendirilmiş ve Apple haklı bulunmuştur.

Günümüzde yaşanan WhatsApp krizi, Apple-FBI olayını akıllara getirse de, bugün taraflar farklı. Henüz Amerikan adalet sistemi bu olaya taraf olmuş değil. Umarız bu olay Amerikan yargısına taşınır ve hem Facebook'a hem diğer şirketlere örnek bir karar daha çıkar.

Zaten Facebook aracılığıyla arkadaşlarımızdan ailemize, yediğimizden içtiğimize, evlilik, okul, iş, siyasi, dini, hatta günlük, hatta anlık psikolojik "Durum"larımıza, konumlarımıza kadar her şeyimizi bilen bu kuruluşlar durmak bilmiyor! Bilgilerimizi kendileriyle paylaşmış olmamız onlara yetmiyor maalesef. Son kullanıcıları "istatistik" olarak görmeye devam ediyor ve bilgilerini 3. şirketlerle paylaşma hakkını yasal olarak elde etmek istiyorlar. Sosyal medyayı ticari veya siyasi kaygılarla yönetmek veya yönlendirmek isteyen doyumsuz şirketler, internetin gerçek kralının olan son kullanıcılar olduğunu ve geleceklerinin "KALDIR" butonu mesafesinde olduğunu unutmuşa benziyorlar!


WhatsApp'ın bu uygulamasından AB ülkelerinden muaf tutması ise başka bir garabet!


Karbon Bilişim olarak sitemizin hızlı iletişim çubuğu'nda bulunan WhatsApp ikonunu hem bireysel hem kurumsal gizliliğe gösterdiğimiz hassasiyet sebebiyle kaldırmış bulunuyoruz.


Daha güvenli bir internette görüşmek üzere...

WhatsApp yeni sözleşme maddeleri:

https://www.whatsapp.com/legal/updates/terms-of-service


Bilgi: Tepkiler sonuç vermiş ve Whatsupp kararından vazgeçmiştir.